Funkcja instalacji elektrycznej polega na dostarczaniu energii elektrycznej z sieci energetycznej do naszych budynków, do wszystkich pomieszczeń i urządzeń. Prąd pochodzi z sieci elektrycznej – z układu urządzeń i przewodów rozprowadzających energię elektryczną prosto z elektrowni do bloków, domów mieszkalnych, do fabryk czy biurowców. Prąd płynący w sieci elektrycznej ma inne napięcie niż ten w domach i biurach. Dlatego przyłącze jest bardzo ważną częścią każdej instalacji elektrycznej – przetwarza napięcie prądu z sieci na takie, którego używa się w urządzeniach AGD i RTV oraz w instalacji oświetleniowej. Od przyłącza ciągnie się sieć przewodów elektrycznych zakończonych gniazdkami, wypustkami oświetleniowymi oraz innymi odbiornikami energii elektrycznej.

Dzięki pomiarom elektrycznym mamy pewność, że instalacja i urządzenia elektryczne w naszych budynkach działają sprawnie i bezpiecznie. Celem każdego pomiaru elektrycznego jest ocena stanu technicznego – czy instalacja elektryczna działa dobrze, czy konieczna jest jej naprawa lub wymiana. Tylko uprawniony elektryk może zrobić pomiar elektryczny.

Ważne jest również, aby przez budową czy remontem rozsądnie zaplanować rozmieszczenie instalacji elektrycznej, tak aby liczba gniazdek i punktów oświetlenia, a także miejsca zamontowania domofonu, kamer czy alarmu były dobrze dopasowane do funkcji danego pomieszczenia i naszych potrzeb.

Masz problemy z instalacjami elektrycznymi? Skontaktuj się z elektrykiem ze Strzelina!