Jeśli nie mamy za bardzo pojęcia o elektryce, warto powierzyć instalację elektryczną doświadczonemu elektrykowi już na etapie planowania. To nieoceniona pomoc, jeśli instalacja ma spełniać swoje funkcje (określmy je!) i nie polegać na wiecznym dołączaniu przedłużaczy i rozgałęźników.

Warto gruntownie zastanowić się nad takimi zagadnieniami

  • Oświetlenie: należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak będziemy wykorzystywać poszczególne pomieszczania i do czego będziemy potrzebować oświetlenia sztucznego. Inaczej oświetla się kuchnię, w które dużo pracujemy, inaczej sporadycznie wykorzystywany pokój gościnny.
  • Urządzenia: z jakich urządzeń i gdzie w domu planujemy korzystać, jakie mogą z czasem się w nim pojawić? Nie chodzi tylko o urządzenia AGD, ale również o sieć komputerową – czy i jaką potrzebujemy, ile gniazdek telewizyjnych będzie potrzebnych?
  • Czy planujemy instalację domofonową, wideodomofonową? Czy chcemy mieć instalację inteligentnego domu? Tego typu instalacje muszą być wykonywane przed wykończeniem wnętrz. Dlatego w przypadku bardziej zaawansowanych instalacji musimy przewidzieć, czy i czym chcemy sterować zdalnie: żaluzje/rolety, nagłośnienie, oświetlenie, alarm, różne czujniki.
  • Doświadczeni elektrycy na podstawie takich informacji dokładnie ustalą, gdzie i jakie elementy instalacji będą musiały się znaleźć oraz doradzą dobór osprzętu i rozwiązań.

    Dobrze zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna zwiększa nie tylko komfort przebywania i pracy w domu, ale i bezpieczeństwo. Przedłużacz jest ostatecznością.